Nabywca będzie miał te same uprawnienia, co sprzedający
W razie zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie sukcesji kupujący nabywa wszelkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki w zakresie VAT. W związku z tym tylko kupujący ma prawo do ewentualnego skorygowania faktur sprzedaży wystawionych przez zbywcę i do obniżenia podstawy opodatkowania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 30 listopada 2022 r. (I SA/Po 310/22).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą z zakresu realizacji przedsięwzięć deweloperskich. W momencie zawierania umów przedwstępnych z przyszłymi nabywcami lokali mieszkalnych przyjmował zaliczki na poczet dostawy lokali, które dokumentował wystawieniem faktur. Spółka dokonała sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) w skład którego wchodziły prawa i obowiązki z tytułu przedwstępnych umów sprzedaży lokali. W wyniku sprzedaży zbywca nie był stroną umowy w momencie dostawy lokali, zatem wystawił faktury korygujące, nie dokonując zwrotu zaliczek. Do ich zwrotu zobowiązał się nabywający ZCP. Podatnik po otrzymaniu potwierdzeń odbioru faktur korygujących dokonał obniżenia podatku należnego o kwoty wynikające z faktur.
Podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, czy na tle tak przedstawionego stanu faktycznego był zobligowany do wystawienia faktur korygujących na rzecz nabywców lokali nie będąc stroną umowy po sprzedaży ZCP, a także czy miał prawo do obniżenia podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta